Aj LÁSKA má recidívu, alebo vstúpte do mojej 13. komnaty

Rady pre lásku a život

„Má sedemnásť a pocit ženy a v očiach otázku, čo láska zmení. Slobodná a krásne smelá a ešte netuší, že má tak veľa. Slobodná, čo ušla z domu, s batohom želaní, čo viac mám, čo dodať k tomu…“

Presne na Valentína som počula z rozhlasu tieto nádherné slová v skladbe od Elánu „Slobodná.“ S pesničkami Elánu som prežívala svoju študentskú mladosť, poznám ich texty a vždy nostalgicky, ale s teplom v srdiečku pri ich počúvaní si aj pospevujem.

Táto pieseň ma však vždy „dostane“ viac, pretože vznikla práve v období môjho života o ktorom sa chcem s vami podeliť. Vždy mám pocit, že sa v nej spieva o mne. 🙂

Zároveň mi vdýchla inšpiráciu na napísanie týchto riadkov.

Láska je život.Ak Vám chýba láska, uniká Vám život.

Čo je to LÁSKA? Je to jedno slovo. Päť písmen. A akú má moc a silu. Dokáže budovať aj ničiť. Slobodná a neovládaná. Rozpínajúca sa a všetko zaplavujúca. Krehká a jemná. Číra a čistá. Práve taká je jej energia. Keď ju cítite vo svojom srdci, máte pocit, že lietate v ružovom obláčiku a chceli by ste objať celý svet.

LÁSKA – pravá a dokonalá esencia pre naše telo i dušu. Jedinečný pocit, ktorý dáva silu, nádej, krídla.

LÁSKA je vlastne naša cesta životom. Nikto nevie kde začína, kde čaká, kde koho postretne. A nikto nevie ako a kedy skončí. Cesta od lásky mileneckej, čarovnej reakcie chémie nášho mozgu a vášne našich sŕdc, až po hlbokú a nekonečne úctivu lásku dvoch ľudí až na úplnú hranicu bytia, pred poslednou cestou duše milovanej osoby do svetla. Mnohí z nás sa na tej ceste postrácajú, zakopnú, zablúdia. Lenže v živote sa nepočíta koľkokrát sme zakopli a spadli, ale koľkokrát sme dokázali vstať a pokračovali ďalej.

ČO V MOJOM PRÍBEHU CHÝBALO  

Bolo to na sklonku sedemdesiatych rokov, keď som mala sedemnásť a bola študentkou gymnázia v jednom  malom meste. ON mal o 7 rokov viac, už pracoval a jeho vášňou bola hudba. Písal texty piesní a robil managera  jednej vtedy veľmi populárnej kapele v našom regióne, ktorá hrávala na letných festivaloch, po baroch a na vtedajších „tanečných zábavách“ a svadbách.

V jeden piatkový večer sme mali gymnaziálnu veselicu, na ktorej nám hrali. Bol tam aj ON. Bola som jednou z organizátoriek podujatia a popri zábave a tanci som sa pohybovala aj v jeho blízkosti.

Hneď od prvého okamihu som cítila medzi nami iskrivé napätie, cítila som, ako sa jeho prenikavé hnedé oči zabárajú do mojej tváre, ako ma zvláštne a zároveň nežne pichá jeho pohľad a pri dotyku našich rúk, ktorému sa nedalo vyhnúť, mnou prebieha energia. Bola som zmätená a nevedela som čo sa to deje. Bol to pre mňa pocit doteraz nepoznaný.

Na prvý pohľad…

A čo ON? Zaľúbil sa do mňa na prvý pohľad. V ten večer som sa stala jeho múzou, duchovným učiteľom, štrbinou, cez ktorú presvitol lúč vyššieho poznania, ako to neskôr povedal.

V ten večer sme sa aj napriek tomu tvárili, že sa nič nedeje. Rozlúčili sme sa ako pracovní partneri, no ja som celú noc a aj ďalšie dve noci nemohla spať. Premietal sa mi v hlave film z toho večera, cítila som jeho pohľady, prežívala jeho dotyky.

Prišiel pondelok, koniec vyučovania a pred školou stál ON. Vysoký, hnedooký, príťažlivý a usmievavý fešák. Doniesol mi kvietok a pozval na čaj. Celá som sa triasla, bola som tak vyplašená, že som nedokázala nič poriadne povedať. Neskúsená, nesmelá, no zároveň zvedavá a plná očakávaní.

Bol starší, skúsenejší a mal už jeden rozpadnutý vzťah za sebov. Začali sme spolu chodiť, ľúbili sa, zažili veľa dobrodružstiev na koncertoch vtedy veľmi populárnych slovenských a zahraničných skupín, tiež cestovali za hranice, podľa možností vtedajšieho režimu. Písal mi básne, ktoré zhudobneli a hrávala ich jeho kapela.

Veľa rovesníčiek mi závidelo LÁSKU a JEHO. Predsa len bol známejší muž. Možno si poviete, čo viac si mladé, zaľúbené dievča môže priať?

A predsa som si priala.

Po čase popri láske som chcela aj slobodu na dievčenský život a mala som ambície študovať a niečo dokázať. Veď o tom som už dávno snívala. Nebola som ešte pripravená na takú lásku a spoločný život, ako chcel ON. JEHO veľká láska mi nedala dýchať, spútavala ma.

Hovorí sa, že muži vo svojom vnútri túžia po hlbokom a úprimnom vzťahu so ženou, ale nevedia ako so ženou zaobchádzať, ako v nej objaviť to najkrajšie a najvzácnejšie, čo sa skrýva v každej z nás, ako si to pestovať a nenechať uhynúť. A ako v nás nezabiť lásku.

S BATOHOM ŽELANÍ ODCHÁDZAM Z DOMU 🙂

Boli prázdniny a po jednom pre mňa kľúčovom momente sa rozhodujem medzi láskou a tým iným životom, ktorý som si vysnívala. Odcestovala som do hlavného mesta vzdialeného z domu takmer 600 kilometrov, kde bývala moja staršia už vydatá sestra. Rozhodla som sa u nej ostať a dokončiť školu tam.

JEMU som napísala list. Pri písaní som mala pocit, že mi srdce praskne na milión kúsočkov a už mi ho nikto nezlepí. Možno sa niekomu tieto slová zdajú nadnesené, ale len ten kto zažil ako láska bolí to vie pochopiť.

V novom meste som začala nový život, študovala, prežívala dievčenskú slobodu, užívala kultúru, ktorú ponúka veľkomesto, no nedokázala som aj napriek tomu vymazať myšlienky na NEHO. Trápila som sa láskou. A stále čakala, čo mi odpíše. Viete ako to máme my ženy, keď aj chceme, aj nechceme 🙂

No, list od NEHO neprišiel. Postupne som sa zmierovala a uzatvorila túto kapitolu svojho života. Vyštudovala som vysokú školu a študentské časy retrospektívne považujem za jedno z najšťastnejších období môjho života. Celkom úspešne som sa asimilovala do vtedajšej spoločnosti a prežívala aj novú vysokoškolskú lásku.

ROK 2004

Od odchodu z rodnej dediny prešlo 26 rokov – dlhých, no zároveň v jednom krátkom ľudskom živote ubiehajúcich rýchlosťou blesku. Dovtedy som už prežila aj život manželský, o ktorom som sčasti písala v mojom príbehu.

Bol to život vzostupov a zároveň pádov, keď som sa po dvadsiatich rokoch manželstva rozviedla a znova pocítila tú chuť slobody a príležitosti pracovať na sebe, svojom rozvoji a na tom, čo ma napĺňa.

Výsledkom tohto procesu je aj tento článok. Chcem vám ním niečo povedať, poučiť vás o tom, na čo som musela prísť sama, prežiť to a pochopiť, lebo mi to nikto nevysvetlil. Čítajte ďalej, to príde až v závere. 🙂

Bolo to na sklonku roku 2004, tesne pred Silvestrom, keď sa mi po veľmi dlhých rokoch ozvala moja kamarátka z detstva, ktorej manželom bol JEHO najlepší priateľ a hudobník zo spomínanej kapely. Bola zvedavá ako sa mám, ako a kde žijem. V našom dlhšom rozhovore a výmene informácií som jej povedala, že som sa pred vyše rokom rozviedla, na čo mi odpovedala, že aj ON je rozvedený a práve pred pár dňami ma spomínali a preto aj volá. ON ju poprosil o odovzdanie jeho telefónneho čísla a či sa mu môžem ozvať. Moja reakcia bola dosť udivujúca, prečo tak neurobí ON sám? Odpovedala mi, že nemá odvahu.

Od kamarátkinho telefonátu prešiel viac ako polrok a ja som v tom období riešila život rozvedenej ženy s dvomi dospievajúcimi synmi. Občas mi napadla myšlienka, prečo zrazu po 26 rokoch sa mi ozýva a vírili mi v hlave rôzne odpovede. Vtedy som ešte nič netušila, ale spomenula som si, ako som pred toľkými rokmi túžobne očakávala jeho list, ako odpoveď na môj rozlúčkový. Tá neprišla.

Stále viac ma to začalo v mysli zamestnávať a ženská zvedavosť zvíťazila. V auguste 2005 som si naplánovala návštevu mojej mamy v rodnej dedine a dohovorila som si stretnutie s inou kamarátkou z detstva, ktorá bývala v rovnakom meste ako ON.

STRETNUTIE PO ROKOCH

Hudba zostala aj naďalej nielen jeho vášňou, ale aj zamestnaním či poslaním. Dlhé roky bol známym „dídžejom“ vo väčšom okresnom meste, kde žil. Mal prenajatý priestor v dobre navštevovanej reštaurácii, kde robil každý deň diskotéky.

A tak sme s kamarátkou zaklopali na dvere malej miestnosti, odkiaľ vysielal hudbu.

Stretnutie pre NEHO prekvapujúce, šokujúce a odzbrojujúce. Zmohol sa na jediné slovo: „láska.“ Padli sme si do náručia bez slov a nevedeli sa od seba odtrhnúť. Počula som tlkot jeho aj svojho srdca. Zimomriavky po tele a slzy… Neviem prečo mi tiekli. Možno z dojatia zo stretnutia, možno slzy odpustenia, slzy úľavy, slzy pokory, slzy šťastia…Vnímala som len ich slanosť. Utieral mi ich svojimi dlaňami a nežne opakoval: „moja, moja, moja…“

Začali sme spomínať, vysvetľovať a vtedy akoby sa vrátil čas. Bola som znovu tou „sedemnástkou“, ktorej fotky viseli na stenách, znovu tou JEHO múzou a ženou ktorú neprestal nikdy milovať. Povedal mi o veľkej láske, ktorú ku mne prechovával aj keď sa oženil (mala rovnaké krstné meno ako ja a môj ex sa narodil v rovnaký deň ako ON – náhoda? 🙂 ) o hlbokom zranení srdiečka po mojom ohrdnutí, o svojom skazenom živote s alkoholom a inými ženami, ako pomstu za mňa všetkým ženám. Podstúpil najväčšie trápenie a trýznenie a stratil chuť do života, nevidel v živote zmysel.

Zdôrazňoval mi, že keď človek nájde takú veľkú lásku, ako ju našiel vo mne, už nikdy sa neuspokojí s niečím menším.

Dobre si pamätám jeho slová, lebo ich napísal aj v liste, o ktorom sa neskôr zmienim: „Nad všetkým, čo sa ťa týkalo, som z tej opovrhnutej, bez vysvetlenia a zanechania – preťatej etapy života, zavrel a zabetónoval dvere. No, stále som ťa čakal, alebo aspoň v kútiku srdca som dúfal, že sa mi ozveš.“

Tak sme došli k objasneniu, že mu môj rozlúčkový list nebol doručený. Zrejme tak rozhodla jeho mama, keď ho chcela zachrániť od ešte väčšej bolesti, keď býval v delíriu a nevnímal svet, ako mi povedal. Len Boh vie, či urobila správne.

Povedal mi, že žil „voľný“ život  po mojom odchode, stále mal veľa dievčat a ani prechod do manželstva ho veľmi nezmenil.

No, postupne – rokmi – sa uzatváral do seba, prestali kamaráti, prestávali dievčatá, začal nachádzať útechu v samote, vo svojich spomienkach. Zmieril sa so životom, že to tak musí byť, že každý si svoje šťastie musí vytrpieť tu na tomto svete. Že to pravé šťastie príde na tom druhom svete.

Nachádzal útechu v prírode, vo svojej záhrade, kde sa každej kvetinke prihováral a pestoval pre mňa. Čítal bibliu a tak prichádzal k vysvetleniam, ktoré logikou nevedel pochopiť.

Rok pred týmto stretnutím napísal list – spoveď o svojom živote a láske ku mne – láske navždy.

Zanechal ho u kamarátky, ktorá mi pred Silvestrom volala. Mala mi ho odovzdať v prípade, že sa už nikdy nestretneme. Ona aj s maželom boli jediní, ktorí si ho mohli prečítať a tak sa ako jediní dozvedeli tajomstvo, s ktorým žil a skrýval ho 25 rokov. Chcel si odľahčiť a tak porušil heslo ktorým sa riadil: „Láska je tajomstvo, ak si ho chrániš, trvá večne.“

AJ LÁSKA MÁ RECIDÍVU

Ostali sme v kontakte, oživili lásku, jeho vyznania ma vrátili do dievčenských čias a robili mi dobre na srdci aj na duši. Napísal mi pár krásnych listov, v ktorých poodhalil zase kúsok seba, svojej hudby, ktorú mi nahral a venoval aj s vysvetlením. Možno listy v čase technickej doby vyznejú pre niekoho smiešne, ale mne sa to páčilo a rád to kvôli mne urobil.

Je to už veľmi, veľmi dávno, čo som ti písal list - už 27 rokov.Nikdy by som si nebol pomyslel, že sa raz k pís

Volali sme si, písali sms-ky. Stretli sme sa znova, túžili sme po sebe, prežili krásny víkend. Jeho energia a nekonečná láska mi vlievali krv do žíl a ja som uverila, že láska je najsilnejšia energia, ktorá robí svet nádherným, kde je miesto pre každého. Plánovali sme ďalšie stretnutie. Nevedeli sme sa ho dočkať.

NEZABUDNUTEĽNÝ DEŇ

Bol piatok a ja som si od pondelka vypísala dovolenkový lístok na pár dní. Zahĺbenú v pracovných spisoch, aby som všetko stihla a mohla spokojne odcestovať, ma vytrhol telefonát.

Bolo 11.11. niekoľko minút pred jedenástou. Je to náhoda či znamenie na lepšie zapamätanie, alebo symbol, ktorý sa mi nepodarilo rozlúštiť? (Tento rok už bude 11 rokov od toho momentu.)

Volal majiteľ reštaurácie v ktorej ON robil diskotéky. S trasúcim hlasom mi oznámil, že ON mal dnes ráno o pol siedmej silný infarkt a nepodarilo sa ho zachrániť.

Moja prvá reakcia bola: „Čožéééé, vy si robíte srandu? Veď ja som si práve vypísala dovolenkový lístok a cestujem zajtra za ním a predsa ráno o pol siedmej mi prišla od neho krásna sms-ka, keď som vstávala do práce a zapla telefón, veď to predsa nie je možnéééé…“

Nechcite poznať moje pocity. Ich rozoberanie by nenašlo priestor v jednom článku. Musela by som ich napísať niekoľko. A tak to skrátim.

DEŇ NÁŠHO STRETNUTIA

Zobrala som so sebou kamarátku, aby som v sychravom a hmlistom novembrovom počasí a v smútočnom rozpoložení zvládla ďalekú cestu autom na pohreb.

Naše očakávané „stretnutie“ prebehlo, ale v iný deň a na úplne inom mieste, ako sme plánovali. Bol to dom smútku.

ON ležal, ja som stála. Vyzeral tak oddane, spokojne, mal rozjasnenú tvár. Zdalo sa mi, že odišiel na druhý svet šťastný.

Po pohrebe mi kamarátka odovzdala list – jeho spoveď. Bolo to 6 veľkých strán rukou písaných, ktoré som bola schopná prečítať až za niekoľko dní. Veľa vecí mi povedal pri našich rozhovoroch, no niektoré som sa dozvedela až z listu.

V závere listu napísal:

Story of the-2

Možno si myslíte, že je to scenár z filmu Rosamunde Pilcher. 🙂

Nie, nie je. Tento scenár napísal sám život. Vychádza z môjho a JEHO života.  Ak by som chcela tento príbeh rozpísať detailnejšie a „kvetnatejšie“ vznikol by z toho malý román. A možno to raz urobím. Niekedy som snívala aj o tom.

Múdre knihy hovoria, že pokiaľ prestaneme mať strach z „konca“, odplačeme stratu, príjmeme, že niečo sa nevráti a otvoríme sa budúcnosti, vložíme tak dôveru do svojho života, v ktorom môže znova prúdiť slobodne láska. To som sa naučila a snažila sa toho držať.

Ďakujem TI, že si bol v mojom živote. Ďakujem TI za všetky chvíle, za všetky „lekcie“, ktoré si mi poskytol. Ale ja som sa rozhodla ísť ďalej.

Dva roky po JEHO smrti mi prišla do života znova LÁSKA – môj manžel. Prišla v čase, keď som ju nehľadala. Skutočná láska k nám príde práve vtedy, keď ju najmenej čakáme, keď ju prestaneme potrebovať.

Prestať čakať neznamená prestať túžiť po láske. Znamená to nájsť novú, silnejšiu túžbu byť šťastná a aj bez lásky. Byť šťastná bez podmienok sa začína vnútorným rozhodnutím žiť život naplno TU a TERAZ.

TIGHT KNIT SWEATERS-5

 1. Vysporiadajte sa s minulosťou. Poďakujte jej za lekciu a nechajte ju odísť. Ak jej budete venovať neustále pozornosť, blokujete si nové možnosti.
 2. Sústreďte sa na to, čo chcete. Zákon príťažlivosti funguje automaticky. Čím viac sa sústredíme na to, čo nemáme, tým viac sme nespokojnejšie a naše vibrácie strácajú harmóniu a iskru a to čo chceme sa len viac a viac vzdiaľuje.
 3. Nevzdávajte sa svojich cieľov, použijte všetky sily ktoré sú vo vás, aby ste ciele dosiahli.
 4. Nepodmieňujte dosiahnutie nejakého veľkého cieľa tým, že po jeho dosiahnutí nech sa už deje čokoľvek.
 5. „Nekoketujte“ nikdy s myšlienkou smrti. Vesmír to počuje a zákon príťažlivosti mu k tomu poslúži.
 6. Nájdite si v živote niečo, čo by vás urobilo šťastnou, objavte inšpiráciu a vneste do života entuziazmus. Práve vtedy, keď zabudnete hľadať a budete šťastná, lebo dávate svojmu životu zmysel a ceníte si to čo máte, sa objaví LÁSKA, čo rozbúcha vaše srdce.
 7. A vy, ktoré máte zábrany vyjadriť partnerovi LÁSKU, alebo v láske trpíte kvôli domnienkám a nevyjasneným záležitostiam, urobte prvý krok k vyjasneniu a tým k vlastnému oslobodeniu.

Vraj bolesť je sestra lásky. Pokiaľ viete prežívať a vyjadrovať bolesť, viete vyjadriť aj lásku.

Nemohli by ste byť spokojné s tým, že jedného dňa umriete bez toho, aby ste sa s druhou osobou nepodelili o dar vášho srdca.

Krásnymi slovami, ktoré som uviedla v článku: „Spoznajte lásku na celý život“, vystihuje  G.G. Marquéz lásku a postoj k životu. Prečítajte si ich.

Prajem Vám, aby Vaše srdce bolo vždy väčšie, ako Vaša myseľ

Marta Vacho
Som žena, ktorá sa po 50-ke rozhodla počúvať svoje srdce a nasledovať svoje sny. Mojim poslaním je pomáhať ženám v zdraví, inšpirovať ich k životnej zmene a prevádzať ich umením byť sama sebou. Svojimi odporúčeniami a návodmi som nasmerovala už mnohé ženy, ktoré zdravotne strádali, stroskotali im vzťahy alebo sa ocitli na psychickom dne z iných dôvodov.

Môj príbeh si prečítajte tu >>
O prvých štuchnutiach k životnej zmene som napísala eBook ZDARMA>>
O chudnutí a príčinách problémového chudnutia je eBook ZDARMA>>
Som tiež autorkou eBookov: "Odhaľte TAJOMSTVO ZMENY ŽIVOTA na ruby">>
"NÁVOD, AKO VYLIEČIŤ VŠETKY SVOJE VZŤAHY"

Kontakt na mňa: marta.vacho@gmail.com
Komentáre
 • Návod, ako vyliečiť všetky svoje vzťahy

  eBook ZDARMA, ktorý vám prezradí, prečo si nerozumiete s najbližšími, alebo inými ľuďmi a ako vyriešiť zle fungujúce vzťahy

 • Prvé štuchnutia k životnej zmene

  eBook ZDARMA, v ktorom objavíte samú seba a kĺúč k naštartovaniu Vašej životnej zmeny po ktorej už dávno túžite

 • paperbacklandscape_250xNaN-11

 • Chudnete, no telo sa vám vysmieva? Spoznajte príčiny

  eBook ZDARMA o tom, prečo sa Vám nedarí chudnúť aj napriek Vašej snahe. Aké sú príčiny?

 • tabletrt_1165x785-2
 • VIDEO – TVÁROVÁ GYMNASTIKA

  Spoznajte najlepšiu metódu na znovuzískanie pružnosti kože a spomalenie starnutia. S videom sa naučíte cviky tvárovej gymnastiky.

 • VideoMEDITÁCIA ZA SEBALÁSKU

  Sebaláska je kľúčom k transformácii života. Je to ten najsilnejší spôsob, ktorým môžete zmeniť všetky oblasti svojho života na nepoznanie.

 •  

 • Video-meditácia ODPÚŠŤAM SI

  Odpustenie je jeden z atribútov bezpodmienečnej lásky. Odpustiť všetko všetkým. V procese odpustenia najprv odpúšťame sebe.

 • Kategórie
 • Najnovšie články