Jar a pečeň – ako spolu súvisia?

Znamenia jari

Znamenia jariMusím sa priznť, že JAR je od určitej doby mojim najobľúbenejším ročným obdobím.

Dlho som si neuvedomovala prečo je to tak. Vlastne som sa nad tým ani nikdy nezamýšľala.

Vnímala som to tak, že mám rada všetky farby jari, zelenajúcu sa trávu, kvitnúce stromy a prvé jarné kvietky, štebot prebudených vtákov, teplejšie lúče slnka, viac ľudí v prírode a v uliciach…

Neskôr som si uvedomila, že jar symbolizuje prerod starého v niečo nové, vytvára  príležitosť  na vykročenie do nového obdobia v ktorom rastú, či kvitnú nové príležitosti.

V prírode jar začala v nedeľu 20.3. a to bol aj deň jarnej rovnodennosti.

ČO JE JARNÁ ROVNODENNOSŤ?

V astronómii znamená okamih, keď Slnko má k svetovému rovníku nulovú deklináciu, slnečné lúče dopadajú v mieste rovníka kolmo na zemský povrch.

V okamihu rovnodennosti sa Slnko nachádza v jarnom, alebo jesennom bode. Tento jav je spôsobený sklonom zemskej osi a obehom Zeme okolo Slnka. V čase jarnej rovnodennosti sa začína na severnej pologuli jar a na južnej pologuli jeseň.

ČO PRE NÁS JAR ZNAMENÁ A AKO NIEKEDY VÍTALI SLOVANIA JAR?

Tradičným rituálom bolo vynášanie Moreny – slamenej figuríny odetej do ženských šiat. Ľudia ju nosili  po dedine a nakoniec ju upálili, alebo utopili. Morena – symbol zimy a smrti mala vždy smutný osud, aby sa už zima nevrátila, aby ľudia odohnali od seba choroby, smrť a mohla prísť jar, začiatok niečoho nového.

K začiatku jari neodmysliteľne patrí aj jarné upratovanie. To má svoj prapôvod v pohanstve. Ľudia čistili domy, umývali dobytok, vyháňali z nich zlo a entity.

Áno, jarné upratovanie má svoj význam. Očisťuje.

Starí kelťania zase vítali jar tancom, ktorým zastrašovali a odháňali duchov zimy.

Ak ste jarné upratovanie nestihli do Veľkej noci, nevadí, začnite s ním teraz, máte k tomu ešte lepšie slnečné počasie a môj tip. 🙂  Spojte pohanský zvyk s keltským a z upratovania sa stane zábava. 🙂

Pustite si veselú hudbu, pohybujte sa tanečným krokom a pri upratovaní si spievajterelax-583374__180. Odporúča sa vyhodiť veci, ktoré patria minulosti a nespôsobujú vám radosť, pretrieďte si šatník, vyhoďte, alebo darujte oblečenie a obuv, ktoré už nenosíte, umyjte si okná, nábytok, vytepujte koberce. Do vody pridajte aj troška obyčajnej soli, má energeticky očistné účinky. Vyčistíte tým priestor okolo seba, aby sa uvoľnila a pohla energia a tak sa vytvoril voľný priestor pre vstup niečoho nového. Tým, že odstraňujete staré veci z prostredia, odchádzajú z vás aj neprospešné emócie a spomienky. Prostredie okolo vás je prepojené s vaším vnútrom.

VĎAČNOSŤ

Nechajte odísť staré veci s vďačnosťou. Poďakujte za každú vec, že vám dobre slúžila, aj za tie, ktoré vás zranili, ublížili, spôsobili nepríjemnosti. Poďakujte tiež za udalosti, skúsenosti, situácie, ktoré vás niečo naučili a niekde posunuli a vyjadrite vďaku aj ľudom, ktorých ste už “prepustili” zo svojho života.
“Ďakujem” je výraz vďaky a pokory za všetko, čo vás postretlo.

ODPUSTENIE

Vyslovovaním “prosím odpusť”, si uvedomujete možné chyby, krivdy a bolesti, ktorých ste sa mohli dopustiť. Odpustenie sebe samému je vyjadrenie nášho uvedomenia toho, že sa môžeme dopustiť chyby, ale zároveň sa neľutujeme, lebo vieme, že rastieme a snažíme sa byť lepšími ľuďmi.

Odpustite tiež ľuďom, ktorí vás zranili, či ponížili, možno to nemali ani v úmysle. Odpustením dovolíte ťaživej emócii odísť od vás a pomôžete tým aj ľuďom, ktorých sa to týka.
Odpustenie bude intenzívnejšie, ak si zapálite fialovú sviečku, lebo fialová farba reprezentuje odpustenie. Zavrite oči a v duchu si poviete komu a za čo odpúšťate. Všetok smútok a ťaživosť pošlite do ohňa sviečky.

DETOXIKÁCIA ORGANIZMU

Je dávno známe, že s prichádzajúcou jarou by sme mali urobiť riadnu detoxikáciu organizmu a sústrediť sa na správnu funkciu pečene, ktorá preberá so žlčníkom na jar hlavnú telesnú aktivitu. Najdôležitejším indikátorom stavu našej pečene sú oči a zrak.

Ak nahliadneme do psychosomatiky, zistíme, že pečeň nám ukazuje, ako žijeme náš život, aký je náš vzťah k svetu a ľuďom. Môžeme ju nazvať továrňou na sny. Odráža náš vzťah k ostatným. Ako máme radi, ako milujeme, ako sme tolerantní, ako sme zásadoví.

Kondícia našej pečene nám hovorí, ako prijímame nástrahy života, ako ich dokážeme zvládnuť, ako sme pokorní a ako veľa sa dokážeme zo života radovať. Odráža sa v nej naša nálada, psychika, náš zmysel života a životný postoj.

Pečeň produkuje a ukladá energiu, premieňa bielkoviny a zbavuje telo jedov. Pečeň oslabuje všetko, čo robíme prehnane, neuvážlivo: príliš veľa jedla, pitia, sexu. Ukazuje nám správnu cestu spočívajúcu v striedmosti.

O pečeni je známe, že má obrovskú regeneračnú schopnosť. Iba 10 percent tkaniva pečene dokáže „utiahnuť“ celý organizmus. Tým nám chce ukázať, že nikdy nie je neskoro na návrat – na nový začiatok.

Na detoxikáciu organizmu a regeneráciu pečene poznáme veľa prostriedkov a preparátov, ale práve v tomto jarnom období využite teraz rastúce byliny – púpavu, žihľavu, medvedí cesnak, ostropestrec mariánsky…Môžete si z nich urobiť šalát, pesto na cestoviny, či zmixovať na smoothie.

Recepty na detoxikačné smoothie:DSCF2925

1.  2 šálky vody, 3 stredne veľké banány, 1 malý pomaranč, 1/2 malého grapefruitu, 2 ČL Maca prášku, alebo zelený jačmeň, 2 ČL chia semiačok, (kúpite v predajniach so zdravou výživou, alebo v DM drogérii) 3 hrste špenátu. Všetko zmixovať, aby zmes bola úplne hladká a piť v priebehu dňa. Okrem toho by ste nemali nič iné jesť, len piť čistu vodu. Opakujte to raz v týždni aspoň v priebehu troch až štyroch týždňov.

2.  Hrsť listov medvedieho cesnaku, šalátová uhorka, avokádo, 1 banán, 2 ČL chia semiačok, 1 šálka vody, resp. podľa potreby. Všetko zmixujte a pite v priebehu dňa. Nejedzte, len pite čistú vodu. Opakujte to raz v týždni po dobu troch až štyroch týždňov.

JARNÝ DETOX HLAVY pri-lesnom-potociku

Čo môže byť na jar viac energiou nabíjajúce, ako príroda? Vyberte sa na dlhú prechádzku do prírody, do lesa. Najlepšie do blízkosti potoka, aby ste počuli jeho žblnkot. Chvíľu pozorujte tečúcu vodu, stíšte sa, zatvorte oči a zhlboka sa na 3 sek. nadychujte a na 6 sek. vydychujte. Urobte to aspoň 10 krát.

Dych nás prepája s prežitkom a naladí nás tak, že nám to bude príjemné a zároveň očisťujúce pre našu myseľ. Dych nás ukotví v tom, čo prežívame tu a teraz. Dychom sa dostávame bližšie k svojej podstate.

Keď sa skľudníte, nadychujete a vydychujete, ucítite, že zrazu prestanú existovať veci, ktoré vás na prechádzke zastavovali, či vyrušovali. Keď si predstavíte dych čo vo vás prúdi a výdych, ktorým uvoľníte to, čo nepotrebujete, tak týmto zážitkom sa dostávate skutočne k svojej podstate a očiste. Ak sa na záver odvážite ovlažiť v potoku, dokonale tým zavŕšite očistný rituál.

Verím, že moje inšpiratívne jarné tipy vyskúšate, aby ste načerpali novú energiu a zároveň porazili jarnú únavu ešte skôr, ako si ju stihnete všimnúť, že dorazila. 🙂

Príčiny prečo sa vám nedarí chudnúť, inšpiráciu a tipy k peknému, zdravému telu a aj psychike, nájdete v mojom najnovšom eBooku ZDARMA

Marta Vacho
Som žena, ktorá sa po 50-ke rozhodla počúvať svoje srdce a nasledovať svoje sny. Mojim poslaním je pomáhať ženám v zdraví, inšpirovať ich k životnej zmene a prevádzať ich umením byť sama sebou. Svojimi odporúčeniami a návodmi som nasmerovala už mnohé ženy, ktoré zdravotne strádali, stroskotali im vzťahy alebo sa ocitli na psychickom dne z iných dôvodov.

Môj príbeh si prečítajte tu >>
O prvých štuchnutiach k životnej zmene som napísala eBook ZDARMA>>
O chudnutí a príčinách problémového chudnutia je eBook ZDARMA>>
Som tiež autorkou eBookov: "Odhaľte TAJOMSTVO ZMENY ŽIVOTA na ruby">>
"NÁVOD, AKO VYLIEČIŤ VŠETKY SVOJE VZŤAHY"

Kontakt na mňa: marta.vacho@gmail.com
Komentáre
 • Návod, ako vyliečiť všetky svoje vzťahy

  eBook ZDARMA, ktorý vám prezradí, prečo si nerozumiete s najbližšími, alebo inými ľuďmi a ako vyriešiť zle fungujúce vzťahy

 • Prvé štuchnutia k životnej zmene

  eBook ZDARMA, v ktorom objavíte samú seba a kĺúč k naštartovaniu Vašej životnej zmeny po ktorej už dávno túžite

 • paperbacklandscape_250xNaN-11

 • Chudnete, no telo sa vám vysmieva? Spoznajte príčiny

  eBook ZDARMA o tom, prečo sa Vám nedarí chudnúť aj napriek Vašej snahe. Aké sú príčiny?

 • tabletrt_1165x785-2
 • VIDEO – TVÁROVÁ GYMNASTIKA

  Spoznajte najlepšiu metódu na znovuzískanie pružnosti kože a spomalenie starnutia. S videom sa naučíte cviky tvárovej gymnastiky.

 • VideoMEDITÁCIA ZA SEBALÁSKU

  Sebaláska je kľúčom k transformácii života. Je to ten najsilnejší spôsob, ktorým môžete zmeniť všetky oblasti svojho života na nepoznanie.

 •  

 • Video-meditácia ODPÚŠŤAM SI

  Odpustenie je jeden z atribútov bezpodmienečnej lásky. Odpustiť všetko všetkým. V procese odpustenia najprv odpúšťame sebe.

 • Kategórie
 • Najnovšie články