Leto a súvislosti celkom inak

A máme tu zase LETO – príjemné, teplé, slnečné, voňavé, veselé a možno i rozmarné.

Nebudem dnes písať o tom, ako sa máme chrániť pred silnými slnečnými lúčmi, aké opaľovacie krémy máme používať a kde a za koľko ich kúpime, že máme dodržiavať pitný režim, ako sa máme pripraviť na dovolenku a čo si máme podľa módnych trendov doplniť do šatníka, či ako opatrne odstránime prisatého kliešťa. Takých článkov je v „obehu“ veľa.

LETO a súvislosti celkom inak

Podľa tradičnej čínskej medicíny súvisí energia leta s prvkom OHEŇ, ku ktorému patria párové orgány SRDCE a TENKÉ ČREVO.

Zmyslovým orgánom srdca je jazyk a jeho sviežosť sa odráža na tvári.

V lete by sme mali preto svojmu srdcu venovať pozornosť, snažiť sa, aby sme sa veľa smiali a boli šťastní, uvoľnení a veselí. 

Taoizmus a teda aj tradičná čínska medicína nahliadajú na srdce z dvoch aspektov – srdce ako fyzický orgán a po druhé ako srdce duchovné. Ducha chápe taoizmus ako kozmický jang, ktorý existuje už od počiatku sveta. Prejavuje sa vo všetkých veciach a javoch, teda aj v človeku. V čínštine sa duch, či duševné pochody označujú slovom shen. Tento výraz zahrnuje myslenie a vedomie.

Vo chvíli, keď sa človek narodí, sa podľa tejto teórie jeho vedomie rozdelí. Kozmické vedomie putuje do hlavy a vedomie, ktoré zodpovedá za poznávanie, sa usadí v srdci. Srdce preto zodpovedá za príjem informácií, ktoré organizmus dostáva prostredníctvom zmyslových orgánov a mozgu.

Dve strany jednej mince

Emočné problémy, predovšetkým tie dlhodobé, narušujú obeh energie v našom tele, niektoré orgány sú potom nimi negatívne ovplyvňované a postupne môže dôjsť k ich nerovnováhe.

Každá emócia súvisí s nejakým orgánom, ktorý môže byť zranený. Ale každá minca má dve strany. Emócie môžu ovplyvňovať stav našich vnútorných orgánov, ale platí aj opačná rovnica.

Naše vnútorné orgány sú prepojené s emóciami. Pokiaľ je nejaký orgán v nerovnováhe, je pravdepodobné, že emócia ktorá s nim súvisí, sa bude u dotyčného človeka objavovať častejšie.

K SRDCU patrí RADOSŤ

Tá nám v normálnej miere prospieva, aj keď extrémna radosť sa môže na našom organizme prejaviť patologicky. Obvykle je to prílišné nadšenie, či neukojená túžba po niečom. Srdce je ale vždy zasiahnuté pri akejkoľvek emocionálnej záťaži.

Vzhľadom k tomu, že je srdce považované za majstra piatich orgánov, môže sa to následne prejaviť i na ostatných orgánoch, ktorými sú pečeň, slezina, pľúca a obličky.

„Pohoda, klídek, tabáček…“

Česká skupina Chinaski vyzdvihuje vo svojej piesni pohodu a kľud a neriešiť to, čo nemá riešenie. Nie je to také jednoduché, že? Naučiť by sme sa to však mali, pretože platí to, že keď sme kľudní a vyrovnaní a nenecháme sa príliš unášať emóciami, malo by sa to priaznivo odraziť na našom zdravotnom stave.

Ako však nájsť harmóniu? Cesta k nej nie je úplne priamočiara.

Musíme vedieť, že dôležitý je správny životný štýl a dostatok pohybu, ale tiež určitá psychická hygiena. Znamená to, nenechať sa ovplyvňovať hodnotami, ktoré neuznávame a napriek tomu sa nám ich niekto snaží vnuknúť.

Ako tomu zabránime? Úplne to nejde, lebo sme súčasťou tejto spoločnosti, ale pomôže nám pri tom meditácia, jóga, taiji a pod. Mali by sme sa tiež naučiť vnímať to, čo náš organizmus potrebuje a čo naopak na neho pôsobí deštruktívne.

V tejto súvislosti by som rada spomenula seminár s najznámejším českým motivátorom, koučom a učiteľom mentality myslenia a úspechu, Markom Dzirasom, ktorého som sa zúčastnila. Ten odporučil vyhodiť z domácností televízor, aby sme „nenasávali“ do seba negatívne informácie, ktorých je len v televíznych novinách „neúrekom“ a ktoré formujú naše podvedomie, naše správanie, myslenie a tým kvalitu nášho života. Povedal, že všetky informácie ktoré potrebujeme a majú sa k nám dostať, prídu k nám v správny čas a iným „kanálom.“

Rozprával o svojom detstve – otec je lekár pochádzajúci z Ghany a mama je češka a práve ňou bol vychovávaný v Čechách v sedemdesiatych rokoch minulého storočia v budhizme. Doma nemali televízor, čo malo za následok aj to, že ako jediné dieťa z triedy nebýval chorý.

Aj jeho deti nemajú doma televízor a to sa podľa neho odzrkadľuje tiež na ich zdravotnom stave, že nepoznajú žiadné choroby.

Takúto súvislosť potvrdili aj rôzne svetové výskumy. Ide tu o psychickú súvislosť, nie o fyzikálnu.

Určite sa to väčšine zdá absurdné, nemať doma telku, ale ja som tiež za nejakú strednú cestu a to vyberať si, čo budeme v televízii pozerať.

Sama som už skoro dva mesiace telku ani nezapla a to bez toho, aby som poznala slová Marka Dzirasu, či vedecké výskumy. Je to u mňa nejako tak intuitívne, že v letných mesiacoch mi to ani nenapadne, lebo mám iný program.

Zdržiavam sa v prírode, športujem v nej, vzdelávam sa, stretávam s priateľmi, píšem články… 🙂 V zime si telku pozriem, ale vyberám si programy, ktoré ma môžu pozitívne naladiť a pri ktorých zrelaxujem.

Žiadny stres

Nemali by sme sa zbytočne rozčuľovať, stresovať, ale snažme sa prijímať všetko čo sa nám deje, pretože každá udalosť, aj tá negatívna, nás môže duchovne rozvíjať a posúvať ďalej. To je vysvetlenie pre tých, ktorý už na duchovnú cestu a cestu zmien nastúpili. 

O tom, že by sme mali piť cez leto veľa vody, hádam ani netreba písať. O tom, že voda môže aj škodiť a treba piť filtrovanú vodu, som už písala. (Prečítajte si článok.)

V lete zvýšenou produkciou potu sa z tela nedostáva von iba voda, ale aj potrebné minerály a stopové prvky, ktoré sú pre normálne fungovanie organizmu veľmi potrebné. Mali by sme ich dostať do tela zdravou – letnou, zeleninovou stravou. Lenže v obchode kúpená zelenina a ovocie neposkytuje dostatok toho, čo naše telo potrebuje.

Preto lekári, vedci a všetci odborníci z tejto oblasti nariaďujú dopĺňať do tela vhodné doplnky výživy. Mám s tým skúsenosť a fakt to funguje. 🙂

Evergreenom v tomto smere je Stress Management, po ktorom môžeme siahnuť kedykoľvek, keď sa necítime vyrovnaní.

Ďalším jedinečným produktom je Cocoa Bean Extract+. Flavonoidy a horčík z kakaových bobov v tomto prípravku podporujú pocit pohody, kofein a theobromin majú stimulačné účinky a priaznivo ovplyvňuje činnosť nervového systému.

Harmóniu nášho organizmu podporí aj MagneZi B6, ktorý obsahuje účinné trio horčík, zinok, vitamín B6.

Super CoQ10 Plus – je vlastne Q10, ktorý sa doporučuje pri jarnej únave a v lete, keď jeho antioxidačné účinky znižujú škodlivé pôsobenie UV žiarenia na pokožku a oči.

Ako sa k týmto produktom dostať?

Môžete si ich objednať priamo v spoločnosti CaliVita na nižžšie uvedenom linku. Produkty vám prídu kuriérom na dobierku do 24 – 48 hodín.

Stránka ponúka aj registráciu, ktorou sa dajú nakupovať produkty pravidelne a za zvýhodnené ceny. 

Objednávková stránka pre Slovensko:   http://wwwmartavachosk.calivita4.me

Objednávková stránka pre Česko:  http://wwwmartavachocz.calivita4.me

NAPÍŠTE mi, POMÔŽEM VÁM:  marta.vacho@gmail.com  alebo

 správu na FB   https://www.facebook.com/marta.stopkovavacho

Marta Vacho
Som žena, ktorá sa po 50-ke rozhodla počúvať svoje srdce a nasledovať svoje sny. Mojim poslaním je pomáhať ženám v zdraví, inšpirovať ich k životnej zmene a prevádzať ich umením byť sama sebou. Svojimi odporúčeniami a návodmi som nasmerovala už mnohé ženy, ktoré zdravotne strádali, stroskotali im vzťahy alebo sa ocitli na psychickom dne z iných dôvodov.

Môj príbeh si prečítajte tu >>
O prvých štuchnutiach k životnej zmene som napísala eBook ZDARMA>>
O chudnutí a príčinách problémového chudnutia je eBook ZDARMA>>
Som tiež autorkou eBookov: "Odhaľte TAJOMSTVO ZMENY ŽIVOTA na ruby">>
"NÁVOD, AKO VYLIEČIŤ VŠETKY SVOJE VZŤAHY"

Kontakt na mňa: marta.vacho@gmail.com
Komentáre
 • Návod, ako vyliečiť všetky svoje vzťahy

  eBook ZDARMA, ktorý vám prezradí, prečo si nerozumiete s najbližšími, alebo inými ľuďmi a ako vyriešiť zle fungujúce vzťahy

 • Prvé štuchnutia k životnej zmene

  eBook ZDARMA, v ktorom objavíte samú seba a kĺúč k naštartovaniu Vašej životnej zmeny po ktorej už dávno túžite

 • paperbacklandscape_250xNaN-11

 • Chudnete, no telo sa vám vysmieva? Spoznajte príčiny

  eBook ZDARMA o tom, prečo sa Vám nedarí chudnúť aj napriek Vašej snahe. Aké sú príčiny?

 • tabletrt_1165x785-2
 • VIDEO – TVÁROVÁ GYMNASTIKA

  Spoznajte najlepšiu metódu na znovuzískanie pružnosti kože a spomalenie starnutia. S videom sa naučíte cviky tvárovej gymnastiky.

 • VideoMEDITÁCIA ZA SEBALÁSKU

  Sebaláska je kľúčom k transformácii života. Je to ten najsilnejší spôsob, ktorým môžete zmeniť všetky oblasti svojho života na nepoznanie.

 •  

 • Video-meditácia ODPÚŠŤAM SI

  Odpustenie je jeden z atribútov bezpodmienečnej lásky. Odpustiť všetko všetkým. V procese odpustenia najprv odpúšťame sebe.

 • Kategórie
 • Najnovšie články